+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ako zazimovať olivovník a iné exotické rastliny

S poklesom vonkajších teplôt na konci jesene nastáva ideálny čas na zazimovanie rastlín. Zvlášť tých exotických, ktoré sú zvyknuté na celoročne teplejšie podnebie. Zistite, ako zazimovať olivovník, banánovník, eukalyptus alebo tuje. Poradíme, ako exotické druhy ochrániť pred mrazom, aby úspešne prečkali náročné zimné mesiace.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Jutové vrece okolo rastliny

1. Ako zazimovať olivovník

Stredomorské olivovníky sú vo stredoeurópskych končinách stále obľúbenejšie. Rastliny v kvetináčoch znášajú mrazy do -5 stupňov.

Nižšie teploty ich však môžu poškodiť, preto je nutné dbať na správne zazimovanie olivovníka. Včasná ochrana proti mrazu je zvlášť dôležitá u mladých stromčekov, ktoré v ideálnom prípade presuňte do vnútorných priestorov – napríklad do garáže, chodby alebo na verandu.

Interiérová teplota by mala dosahovať 5 až 10 stupňov. Kvetináč umiestnite na svetlé miesto. Môžete ho podložiť polystyrénom alebo, ak udrú silnejšie mrazy, obaliť výhrevným káblom.

Ak pestujete olivovník na záhrade, kde zostáva po celý rok, začnite s prípravou na zimné obdobie už na konci jesene:

  • Opatrne odkopte menšie množstvo zeminy okolo koreňov olivovníka a skontrolujte ich stav. Silné korene svedčia o zdravom stave rastliny. Naopak slabé alebo rozpadnuté korene naznačujú, že olivovník potrebuje vašu pomoc.
  • Skontrolujte listy olivovníka, či sa na nich nevyskytujú škodcovia a či majú sviežu zelenú farbu. Ak na povrchu objavíte škvrny, alebo listy dokonca opadávajú, môže ísť o hubové ochorenie, napríklad o chorobu zvanú pávie oko.

Pri zazimovaní olivovníka vonku je dôležité obložiť korene väčšou vrstvou mulčovacej kôry alebo slamy, ktoré zabránia nadmernému vyparovaniu vody a premrznutiu koreňov. Stonku a korunu olivovníka omotajte bielou netkanou textíliou.

V závislosti od hrúbky (plošnej hmotnosti) netkanej textílie a okolitej teploty môžete použiť aj niekoľko vrstiev textílie. V textílii v spodnej časti koruny vytvorte dva vetracie otvory veľkosti približne 5 centimetrov.

Počas zimy olivovník zavlažujte striedmo, aby korene nezačali hniť. Jedným z hlavných indikátorov je farba listov: nažltnuté alebo hnednúce listy signalizujú prebytok vody.

TIP: Veďte si písomnú evidenciu o zafarbení listov. Ak zavlažujete olivovník napríklad v 14-dňových intervaloch, zapíšte si, ako sa po menšej či väčšej zálievke zmenilo zafarbenie listov. Ľahšie zistíte, koľko vody je pre zimnú zálievku optimálne.

Akonáhle sa vonku začne otepľovať, množstvo zálievky postupne zvyšujte a sledujte, ako rastlina reaguje. Na jar skontrolujte stav stromu a uistite sa, že olivovník nenapadli hmyzí škodcovia alebo choroby.

Zasnežený olivovník

2. Ako zazimovať banánovník

Medzi Európanmi sa stále väčšej popularity teší mrazuvzdorný banánovník japonský (Musa basjoo) – trvalka, ktorá pôvodne pochádza z ostrovov Rjúkjú.

V optimálnych podmienkach banánovník dorastá do výšky 4,5 až 5 metrov a priemerný týždenný prírastok činí až 60 centimetrov! Podobne ako bambus sa aj banánovník množí odnožami. Možno vás tiež prekvapí, že banánovník nie je strom, ale najväčšia bylina na svete.

Korene tohto druhu banánovníka vydržia mrazy od -6 až do -21 stupňov (niektorí autori uvádzajú limitné teploty ešte nižšie). Pri teplote 5 stupňov Celzia rastlina prestáva rásť a pri dvoch stupňoch začínajú odumierať listy.

Preto banánovník na zimu dobre pripravte:

  • Osekajte listy a okolo zvyšnej rastliny vytvorte zábal z bielej netkanej textílie. V závislosti na vonkajších teplotách zabaľte banánovník do viacerých vrstiev textílie.
  • S príchodom zimy rastlinu hnojte a zavlažujte v obmedzenej miere. Vo zvýšenej vlhkosti pôdy sa zvyšuje riziko výskytu hniloby alebo hubových chorôb.
  • Ku koreňom nahrňte 30–40 centimetrov drvenej kôry, ktorá zabráni nadmernému výparu vody a lepšie udrží teplo. Optimálna teplota pôdy by sa mala pohybovať okolo 10 stupňov Celzia. Pri tejto teplote tiež nadchádza vhodný čas pre zazimovanie banánovníka.
  • Ak pestujete banánovník v kvetináči, presuňte ho pred prvými mrazmi na teplé a svetlé miesto do interiéru.

TIP: Ak po zazimovaní banánovníka spozorujete hnednutie listov, môže ísť o známku podchladenia. V takej situácii je nutné rastlinu buď presunúť do teplejšieho prostredia, alebo jej zabezpečiť lepšie teplotné podmienky priamo na záhrade.

Skúste banánovník obaliť ďalšou vrstvou bielej netkanej textílie alebo kokosovou rohožou proti mrazu. Akonáhle začnú vonkajšie teploty opäť stúpať, netkanú textíliu alebo kokosovú rohož môžete odstrániť.

Za priaznivého počasia postupne zvyšujte zálievku a kontrolujte, ako sa rastline darí. Zdravý banánovník má pevnú zelenú stonku a produkuje listy.

Zazimovanie banánovníka

3. Ako zazimovať eukalyptus

Eukalyptus, alebo blahovičník pochádza z subtropických oblastí ďalekej Austrálie. Chladné počasie mu teda príliš neprospieva.

Pri zazimovaní eukalyptu dodržujte niekoľko dôležitých zásad:

  • Ešte pred príchodom prvých mrazíkov rastlinu mierne prihnojte pomaly rozpustným hnojivom, aby ste podporili rast koreňového systému.
  • Predtým, ako sa pustíte do zazimovania eukalyptu, zbavte sa buriny v jeho najbližšom okolí. Nežiaduce rastliny zbytočne oberajú eukalyptus o cennú vodu a živiny.
  • Eukalyptus v kvetináči presuňte na svetlé miesto do interiéru so stabilnou teplotou okolo 8 až 13 stupňov nad nulou. Teplota v miestnosti by nikdy nemala klesnúť pod 5 stupňov Celzia.
  • Okolo koreňov eukalyptu pestovaného na záhrade nahrňte mulčovaciu kôru, ktorá zabráni nadmernému vyparovaniu vody a premrznutiu pôdy.
  • Eukalyptus obaľte bielou netkanou textíliou, ktorá ho ochráni pred ostrým slnkom, vetrom a mrazom. Okrem bielej textílie môžete korunu rastliny zakryť jutovým vrecom alebo filcovou kokosovou rohožou.
  • Počas zimných mesiacov so zálievkou šetrite, aby ste pôdu nepremokrili a korene eukalyptu nezačali hniť. Akonáhle mrazy ustúpia a vonku sa znovu oteplí, množstvo zálievky postupne zvyšujte. Pri zalievaní však stále dávajte pozor, aby rastlina vo vode „nestála“.

Zazimovanie eukalyptu

4. Ako zazimovať tuje

Možno namietnete, že zazimovanie tují nemá veľký zmysel, pretože patria medzi mrazuvzdorné rastliny. Aj tuje, ktoré sú zvyknuté na drsnejšie podnebie, však môžu ostré mrazy alebo ťažký sneh poškodiť.

Záleží na klimatických podmienkach v oblasti, v ktorej rastliny pestujete. Obecne platí, že pre úspešné zazimovanie tují je dôležité splniť niekoľko krokov:

  • So zazimovaním tují začnite približne dva mesiace pred prvými mrazmi. Pri jesennej údržbe odstráňte uschnuté alebo poškodené vetvy.
  • Za teplých dní doprajte tujám dostatok vlhkosti, ale akonáhle začnú vonkajšie teploty klesať, zálievku obmedzte. Vodu nalievajte redšie a čo najbližšie koreňom. Počas zimy so zálievkou šetrite, aby korene nezačali hniť.
  • Okolo koreňov rozprestrite hrubšiu vrstvu mulčovacej kôry, ktorá zabráni nadmernému vyparovaniu vody a vymrznutiu pôdy.

Zvláštne opatrenia venujte ochrane koruny stromu:

  • Po odstránení poškodených častí stiahnite vetvy stromu k sebe – ak napadne ťažký sneh, koruna sa tvarovo „rozbije“ a slabšie vetvy sa môžu zlomiť.
  • Obaľte korunu bielou netkanou textíliou, ktorá ochráni rastliny pred mrazom, bez toho, aby došlo k jej prehrievaniu.
  • Okrem bielej textílie môžete na zakrytie tují použiť jutové vrecia alebo kokosovú rohož proti mrazu. Rohož zabráni nadmernému výparu vody aj úniku tepla a lepšie ochráni rastlinu pred padajúcim snehom.
  • Ak tuje pestujete na veternom a exponovanom mieste, zvážte inštaláciu tieniacej siete, ktorá ochráni stromy pred silnejšími poryvmi vetra a ostrým slnkom.

Až sa na jar príroda znova prebudí k životu a vonkajšie teploty začnú stúpať, môžete bielu textíliu z koruny stromu opatrne odstrániť. Následne skontrolujte zdravotný stav stromu: najmä prítomnosť škodcov alebo začínajúce hubové ochorenia si vyžadujú včasný zásah.

Na jar tuje pravidelne zavlažujte, ideálne ráno alebo v neskorších popoludňajších hodinách, keď slnko tak ostro nesvieti.

Zazimovanie tuje pomocou kokosovej rohože

Pripravte rastliny na príchod mrazov včas

Ak narazíte na problémy, najlepším riešením je požiadať o radu v špecializovanom záhradníctve, kde sa zameriavajú na pestovanie a predaj subtropických rastlín.

A ak potrebujete spoľahlivú ochranu pre zazimovanie tují alebo iných (exotických) rastlín, textílie proti mrazu a ďalšie praktické vybavenie pre pestovanie nájdete aj u nás.

Vaše dotazy

Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.

Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
alebo nechajte na seba kontakt a my Vám zavoláme
Kliknutím na „Odoberať“ vyjadrujete súhlas so spracovaním e-mailu podľa našich zásad spracovanie osobných údajov.

Žiadna otázka nebola nájdená. Spýtajte sa ako prvý.

Potrebujete poradiť? Neviete, ktorý produkt vybrať? Akú variantu? Nestrácajte čas samoštúdiom informácií na internete. Náš profesionálni personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použití ponúkaných výrobkov. Poslať otázku

Blog

Ako zazimovať olivovník a iné exotické rastliny

S poklesom vonkajších teplôt na konci jesene nastáva ideálny čas na zazimovanie rastlín. Zvlášť tých exotických, ktoré sú zvyknuté na celoročne teplejšie podnebie. Zistite, ako zazimovať olivovník, banánovník, eukalyptus alebo tuje. Poradíme, ako exotické druhy ochrániť pred mrazom, aby úspešne prečkali náročné zimné mesiace.

Ako pomôcť zvieratám v zime, aby prečkali náročné obdobie

Zimné mesiace predstavujú pre množstvo živočíchov náročné obdobie, najmä kvôli nedostatku potravy a nízkym teplotám. Podajte im v nevľúdnom čase pomocnú ruku. Prečítajte si 4 praktické rady, ako pomôcť zvieratám prezimovať na záhrade či v jej blízkom okolí.

4 nápady, ako priviesť do záhrady ducha Vianoc

Vianočnú náladu ľahko prenesiete aj do vonkajších priestorov. Prečítajte si, ako premeniť záhradu na útulný vianočný kútik, ktorý očarí vašich najbližších aj očakávaných sviatočných hostí.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhajú Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby sme Vám mohli spríjemniť nakupovanie na našom webe, uľahčiť Vám celý rad krokov pri nákupe a sami sa mohli stále zlepšovať. Kliknutím na tlačidlo „Áno, v poriadku“ súhlasíte s uložením cookies do Vášho prehliadača, vďaka ktorým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti nájdete na stránke „Informácie o cookies“.