Geobunky sú vyrobené z textúrovaných perforovaných plastových pásov z vysokohustotného polyetylénu (HDPE). Pásy s určitou výškou sú spojené ultrazvukovým zvarom a tvoria systém podobný štruktúre „včelieho plástu“. Zjednodušene je možné si geobunky predstaviť ako harmoniku – pri inštalácii sa rozvinú na požadovanú plochu. Následne sa zasypú výplňovým materiálom, čím dosiahnete požadované spevnenie podložia.
Upozornenie: Geobunky ponúkame iba po celých baleniach.
Geobunky sa najčastejšie využívajú na stabilizáciu podkladných vrstiev, napríklad pri výstavbe cestných komunikácií alebo príjazdových ciest k rodinnému domu. Ďalej sa geobunky používajú ako trvalá ochrana proti erózii na miernejších záhradných svahoch alebo na svažitých brehoch riečnych ko t, kde zabraňujú narušovaniu povrchu v dôsledku pôsobenia vodnej erózie.
Geobunky nachádzajú využitie tiež pri výstavbe oporných konštrukcií pre stabilizáciu veľmi strmých svahov. Pre tieto účely sa častejšie používajú tiež výstužné geomreže.
Ako vybrať správnu výšku geobuniek?
Geobunky Geomacell sú vyrábané z vysokohustotného polyetylénu (HDPE). Materiál vyniká vysokou odolnosťou voči vyšším teplotám aj chemicky aktívnym látkam a umožňuje optimálny roznos síl pri dlhodobom zaťažení.
Zároveň nevylučujú toxické látky, takže nepoškodzujú okolitú vegetáciu a neznečisťujú (dažďovú) vodu. Použité materiály sú ekologicky šetrné k životnému prostrediu a plne recyklovateľné.
Jedná sa o trvalú protieróznu ochranu, ktorej životnosť sa pohybuje priemerne 20–25 rokov. S ohľadom na individuálne podmienky (vlastnosti a charakter pôdy, sklon svahu, klimatické vplyvy) môže byť životnosť geobuniek aj dlhšia, popr. kratšia.
Inštalácia geobuniek na svahoch nie je náročná, je však potrebné dodržať niekoľko dôležitých pravidiel.
1. Geobunky ukladáme na zarovnaný svah, ktorý predtým zbavíme ostrých predmetov, koreňov alebo iných nežiadúcich predmetov.
2. Pred inštaláciou geobuniek je nutné v korune a päte vyhĺbiť kotevné ryhy, do ktorých geobunky ukotvíte. Hĺbka ryhy = výška geobuniek + 200–500 mm (podľa konkrétnej realizácie).
3. Geobunky ukladajte po spádnici (tj. zo svahu smerom dolu, v špecifických prípadoch odspodu smerom nahor, aby nedošlo k zborteniu pásov).
4. Následne je potrebné geobunky ukotviť ako v ploche (spôsob kotvenia určuje technická dokumentácia), tak v korune svahu, aby pri prívalových dažďoch nedošlo k ich zosunutiu. Na ukotvenie geobuniek sa využívajú kotvy z betonárskej výstuže (roxory).
5. V prípade, že potrebujete spojiť viac geobunkových pásov, je vhodné použiť elektrikárske pásky (tzv. bindery).
6. Po ukotvení protieróznej ochrany najskôr zasypte kotevné ryhy a potom vyplňte samotné geobunkové pásy. Ako výplňový materiál sa využíva ornica alebo štrk (výška zásypu = výška steny geobunky + 20–50 mm materiálu naviac).
7. Pri zásype postupujte od spodnej časti svahu smerom nahor, aby ste rovnomerne naplnili všetky bunky. Navýšenie sa vykonáva ako rezerva kvôli neskoršiemu sadaniu materiálu.
Všeobecné vlastnosti | |
---|---|
Tvar otvoru | Štvorec |
Počet komôr | 32, 38 |
Materiál | Polyetylén s vysokou hustotou |
Dodávateľ | GEOMAT |
Rozmery | |
Výška [m] | 0,05; 0,1; 0,15 |
Dĺžka [m] | 6,6; 6,63 |
Šírka [m] | 3,5 |
Plocha [m²] | 23,1; 23,21 |
Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.
Pekny den, prosim vas o radu ake mam pouzit geobunky na parkovisko pri dome? Vypln by bol kamen fr. 2-5cm. Treba robit okolo aj obrubniky?
Dakujem Stanislav
Dobrý deň, odporúčal by som geobunky Geomacell S 32/150 (výška 150 mm, 32 buniek/m2). Ďalšou alternatívou je Geomacell S 22/200 (výška 200 mm a 22 buniek/m2), prípadne Geomacell S 14/250 (výška 250 mm, 14 buniek/m2). Obrubník nie je nutný. S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň, môžete mi prosím poradiť, či by bolo možné použiť geobunky s dierovanou stenou na celkom prudký svah (40°) v záhrade, je to pomerne malá plocha. Jedná sa vlastne o akési terasovité pruhy s výškou cca 2-3 metre na výšku, potom je vodorovný kúsok a opäť vyvýšeniny, je tu zemina a chcela by som vysiať trávu, prípadne miestami kvety a pôdopokryvné rastliny? Pri daždi sa zemina splachuje. Je možné po takto upravenej ploche chodiť? Ako hlboko pod povrch sa zapravujeme? Ďakujem za odpoveď, H.
Dobrý deň, skúste sa zhodnotiť nasledovné riešenia (pre prípad nezatravněného svahu). Na svahu vykonájte výsadbu väčšej zelene (kríky, stromčeky a pod.), menšiu zeleň (pôdopokryvné rastliny) možno vysadiť až po nainštalovaní protierózne ochrany.
A ďalej buď:
a) položíte netkanú textíliu Agrotex N 50 a na nej kokosovou sieť Geomanet K700
b) alebo rozložiteľnú ekotextilii Agrotex EKO +. Tá na svahu vydrží do doby než sa následne zasiahnutý pôdopokryvné rastliny rozrastú (to platí pre všetky varianty)
c) alebo mulčovaciu rohož "všetko v jednom" Geom K-PF.
Vo všetkých prípadoch budete musieť výrobky na svahu kotviť napr. 30 cm dlhými oceľovými skobami Geopin Steel. Počítajte so 4 ks/m2 plochy svahu. Spôsob kotvenia nájdete tu:
S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň, plánujeme vybudovať spevnenú plochu 3mx3m pod turistické odpočívadlo z dreveného masívu. Prosím o radu, aký typ geobunky použiť a akú vrstvu štrku je potreba zasypať nad geobunku. Ďakujem R
Dobrý deň pani R., typ geobunky záleží na type a únosnosti podložia a jeho očakávaného zaťaženia. Pre váš prípad by mala postačovať variant Geomacell S 38/100 3,5x6,63m (výška 100 mm, 38 buniek / m2) Geobunky sa zasypávajú niekoľkými cm štrku alebo zeminy nad horný okraj. Alternatívne môžete použiť plastové zatrávňovacie dlaždice zasypané štrkom. S pozdravom Martin Rameš.
Plánujem túto rohož na 40 st. svah, upevnenie sa objednava zvlášť alebo bude pribalené, len som nevidel ponuku. Koľko fixacii na štvorcový metr? Ďakujem za infomail
Dobrý deň, svah 40° je pre geobunky už dosť strmý. Kotviace prvky ku geobunkám nemáme v ponuke, pretože ich prípadnú dĺžku a hustotu kotvenia by mal riešiť najlepšie projekt (záleží na sklone svahu, typu zeminy, spôsobe uchytenia v korune svahu - kotviaca priekopa pod., výške geobuniek, typu zásypu geobuniek - zemina vs. kamenivo...). S pozdravom Martin Rameš