Jutová sieť sa najčastejšie využíva na mierne svahy do 30° na záhradách a v parkoch, na zaistenie svahov hrádzí, cestných a železničných násypov. Ďalej slúži ako ochrana brehovej zóny vodných nádrží, na revitalizačnú činnosť v krajine vrátane rekultivácie skládok a svahov po banskej a lomovej činnosti. Na svahy nad 30° sú vhodnejšie kokosové siete.
Jutová textília má podobu tkanej siete s otvorenou štruktúrou. Tvoria ju jutové vlákna spradené do priadze hrúbky okolo 3 mm. Plošná hmotnosť (gramáž) jutovej geotextílie je 500 g/m².
Upozornenie: Ide o produkt s vysokým podielom ručnej práce vyrábaný v niekoľkých rôznych miestach tkaním z prírodnej suroviny premenlivých vlastností a pri premenlivej vlhkosti. Preto nemusia mať jednotlivé balenia rovnakého produktu vždy rovnaké parametre – s toleranciou až ±10% je nutné počítať pri plošnej hmotnosti, veľkosti ôk, hrúbke vlákien, veľkosti balení a ďalej pri farbe produktu.
Aj keď balenia jutových sietí vyzerajú po dodaní na pohľad odlišne, na ich funkciu ako takú tolerancie parametrov nemajú vplyv. Prípadná rozdielna farba sa pod vplyvom slnečného žiarenia a poveternostných vplyvov po niekoľkých mesiacoch zjednotí.
Jutová geotextília je vhodná na terén do sklonu 30°. Aplikuje sa na upravený svah (zeminu). Slúži ako dočasná ochrana proti erózii. Zabraňuje splavovaniu osiva a jemnejších častí zeminy. Využíva sa na strmých svahoch násypov a železníc alebo na zazelenenie násypov oporných múrov.
Protierózna sieť nachádza využitie na svažitom teréne v záhradách alebo pri výstavbe záhradného jazierka, kde napomáha uchyteniu vysadených rastlín v pôde.
Jutová sieť je vyrobená výhradne z prírodného materiálu, ktorý neznečisťuje životné prostredie. Priemerná životnosť jutovej geotextílie je 12–24 mesiacov od doby inštalácie v teréne. Jutová sieť sa inštaluje v smere spádu svahu. Po rozpade plní funkciu hnojiva – podporuje rast vegetácie, a to až po dobu 5 rokov.
Pokiaľ hľadáte trvanlivejšie riešenie na strmšie svahy, použite kokosovú sieť, ktorá má oproti jute dlhšiu životnosť (3–5 rokov) a varianty s väčšou plošnou hmotnosťou.
Jutové siete je možné kombinovať s netkanou textíliou alebo ekotextíliou vyrobenou z biomasy a tým zabrániť rastu buriny na záhradných svahoch posiatych kríkmi alebo trvalkami.
Na ukotvenie protieróznej siete na svahoch odporúčame použiť kotviace oceľové skoby Geopin Steel.
Upozornenie: Jutové siete skladujte na suchom mieste. Výrobok predávame iba po celých baleniach.
Technické parametre jutovej siete Geomanet J EKO
PARAMETER | HODNOTA |
Materiál | kokosové vlákna |
Plošná hmotnosť | 500 g/m² |
Obvyklá funkčná životnosť | 1–2 roky |
Farba | hnedá |
Všeobecné vlastnosti | |
---|---|
Plošná hmotnosť [g/m²] | 500 |
Materiál | Juta |
Typ balenia | Rolka |
Predpokladaná životnosť [mesiac] | 24 |
Dodávateľ | GEOMAT |
Rozmery | |
Dĺžka [m] | 17,15; 68,58 |
Šírka [m] | 1,22 |
Plocha [m²] | 20,92; 83,67 |
Tolerancie | |
Tolerancia (dĺžka) [%] | 10 |
Tolerancia (šírka) [%] | 10 |
Tolerancia (plošná hmotnosť) [%] | 10 |
Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.
Dobrý deň, mala by som otázku v súvislosti s jutovou sieťou vo svahu. Vedľa schodiska máme menší záhon, a stále sa z neho zosúva pôda, je tam asi tak 15 cm zeminy . Chcela by som aby to bol záhon, ktorý sa nemusí stále udržiavať a aby tam nerástla burina, čomu by zabránila netkaná textília, ale zase voči zosuvu pôdy by pomohla juta.
Čo poradíte?? Chcela by som aby to bol záhon na ktorom nebudem musieť 2x za mesiac vytrhávať buriny...., ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň, píšete, že sa jedná o záhon. Tzn., že na ňom niečo rastie? Trvalky? Tráva?
Posielam štandardné varianty riešenia. Na upravený svah (ľahko zhutnený) vykonajte výsadbu prípadnej väčšej zelene (kríky, stromčeky apod.), menšiu zeleň (pôdopokryvné rastliny) je možné vysadiť až po nainštalovaní protieróznej ochrany.
A ďálej buď:
a) položíte netkanú textíliu Agrotex N 50g a na ňu kokosovú sieť Geomanet K700 - vo vašom prípade najvhodnejšie riešenie,
b) alebo rozložiteľnú ekotextíliu Agrotex EKO+. Tá na svahu vydrží do doby než sa následne zasadené pôdopokryvné rastliny rozrastú (to platí pre všetky varianty),
c) alebo mulčovaciu rohož "všetko v jednom" Geomat K-PF.
Vo všetkých prípadoch budete musieť výrobky na svahu kotviť napr. 30 cm dlhými oceľovými skobami Geopin Steel. Počítajte s 2 až 4 ks/m2 plochy svahu. Počty skôb a spôsob kotvenia nájdete tu. S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň, mal by som prosím otázku na uvádzané životnosti rohoží. Staviame RD, Za RD máme svah max 27°, dĺžka 4 m, je to teda skôr taký menší svah.
Chceli by sme naň použiť rohož. Ďalší svah bude potom pred domom. Svah za domom by sme realizovali ešte tento rok, ku svahu pred domom sa najskôr dostaneme až na jar. Je prosím uvádzaná životnosť braná od inštalácie alebo sa rohož nejakým spôsobom rozkladá aj pokiaľ by bola cez zimu uskladnená v orig. balení napr. v záhradnom domčeku?
Dobrý deň, uvádzaná životnosť je od doby inštalácie na svah. Pokiaľ je výrobok uskladnený na suchom mieste, vydrží roky. Či juta alebo kokos je na Vás. Kokos vydrží cca 2x dlhšie. S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň, začíname vysádzať záhradu. Sme ale o úroveň vyššie ako sused, ktorý si postavil oporný múr, ale aj tak máme v záhrade svah kam chceme zasadiť živý plot - tuje. Ide o to, že sa bojíme, aby pri väčšom daždi neerodovala zemina a netiekla susedovi po plote. Čo by ste nám prosím odporučili, aby sa svah nezosúval, a aby bola plocha zatrávnená. Nie je problém poslať Vám fotodokumentáciu.
Dobrý deň, posielam varianty riešenia pre nezatrávnený svah. Na upravený svah (ľahko zhutnený) vykonajte výsadbu prípadnej väčšej zelene (kríky, stromčeky apod.), menšiu zeleň (pôdopokryvné rastliny) je možné vysadiť až po nainštalovaní protieróznej ochrany.
A ďalej buď:
1.položíte netkanú textíliu Agrotex N 50g a na ňu kokosovú sieť Geomanet K700,
2. alebo rozložiteľnú ekotextíliu Agrotex EKO+, tá na svahu vydrží do doby než sa následne zasadené pôdopokryvné rastliny rozrastú (to platí pre všetky varianty)
3. alebo mulčovaciu rohož "všetko v jednom" Geomat K-PF.
Pokiaľ chcete zatrávnený svah, voľte variantu bez mulčovacej textílie alebo variantu s produktom Geomat K-P (bez fólie). S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň, chcel by som sa vás opýtať, aký materiál by ste mi odporučil na spevnenie svahu v záhrade. Nedávno sme na chalupe zarovnávali terén kvôli plánovanej výstavbe ihriska pre naše deti. Zarovnaním vznikol výrazný skok vysoký 1-1,5 metra so sklonom cca 60 stupňov. Hore zostal živý plot a drevený plot od suseda. Mám trochu obavu, že se to bude zosúvať a samotná tráva na spevnenie nepostačí. Betón ako materiál by som kvôli bezpečnosti detí nechcel. Aký materiál/rohož/sieť odporúčate? Za radu vopred ďakujem a prajem pekný deň.
Dobrý deň, ten sklon je pre samotnú protieróznu ochranu už na hrane použiteľnosti, ale svah nie je tak vysoký, takže pokiaľ chcete mať svah zatrávnený:
a) položíte naň trvalú protieróznu georohož Trinter, ktorú zasypete humóznou zeminou premiešanou s trávnym osivom a potom zľahka zhutníte (napr. lopatou)
b) na upravený svah (opäť už ľahko zhutnený) vykonáte výsev trávy a potom naň položíte dočasnú kokosovú sieť Geomanet K700 alebo ešte lepšie kokosovú rohož Geomat K-P. Tráva cez oba výrobky prerastie. Je nutné na takom sklone trávu behom rastu zavlažovať, samotný dážď nebude pri zrážkach, ktoré sú posledné roky stačiť.
Pokiaľ uvažujete o tom, že na svah vysadíte pôdopokryvné rastliny a kríky (napr. skalník):
c) na upravený svah (opäť už ľahko zhutnený) vykonajte výsadbu zelene a potom naň položíte netkanú textíliu Agrotex N 50 a na ní opět Geomanet K700
d) alebo rozložiteľnú ekotextíliu Agrotex EKO+. Tá na svahu vydrží do doby než sa pôdopokryvné rastliny rozrastú)
e) na upravený svah (opäť už ľahko zhutnený) vykonajte výsadbu zelene a potom naň položíte mulčovaciu rohož "všetko v jednom" Geomat K-PF.
Vo všetkých prípadoch budete musieť výrobky na svahu kotviť napr. 30 cm dlhými oceľovými skobami Geopin Steel. Počítajte s 2 ks/m2 plochy svahu. Výrobky okrem georohože Trinter nezasypávame zeminou. S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň, videl som pred pár dňami kokosovú, resp. jutovú (neviem) sieť vertikálne na stene a po nej sa plazily rastliny. Vypadalo to veľmi pekne. Mám ale problém, že náš plot je betónový - nevyzerá pekne a nič po ňom neche šplhať (psie víno, brečtan). Myslíte si, že je to riešenie? Inštalovať sieť na betónový plot? Snáď by to lepšie vyzeralo a hádam aj pomohlo popínavcom. Ďakujem.
Dobrý deň, pomohlo by to a vyzerá to aj pekne. Ale aj juta aj kokos majú dočasnú životnosť a než popínavé rastliny prerastú celý plot, začnú sa siete trhať alebo už rastliny neudržia. Skôr by som ako oporu volil trvanlivý materiál. Napr. plastové alebo ocelové siete alebo pletivá. S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň, prosím o radu či som si vybral ten pravý materiál na spevnenie svahov. Mám svah základňa 5m prevýšenie 2,5m a ak dobre počítam tak je to cca 26,5° sklon. Zemina je navezená pred 8 rokmi, teraz by som rád naviezol cca 10 cm zeminy a vysadil trávou a kríkmi atď. Mám použiť jutovú geotextíliu a na to zeminy alebo zeminu a na to geotextíliu, môžem použiť na to ešte geotextíliu proti burine a na prichytenie môžem použiť ocelovú kotviacu skobu Geopin Steel U, rád by som použil: Ocelová kotviaca skoba Geopin Steel J 20 cm (100 ks v balení), ale tie nie sú na sklade, budú v krátkej dobe dostupné? Ďakujem.
Dobrý deň, jutové a kokosové geotextílie (siete) sa ukladajú na upravený svah - teda na zeminu. Jutové siete majú životnosť cca 2 roky, kokosové vydržia o mnoho dlhšie (až 5 rokov). Medzi zeminu a geotextíliu sa môže vložiť mulčovacia textíla čiernej alebo hnedej farby, ktorá brání rastu burín. Ocelové kolíky použite 2 na m2 plochy svahu. S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň. Začíname vysádzať záhradu. Sme ale o úroveň vyššie ako sused, ktorý postavil oporný múr ale napriek tomu nám vznikne svah kam chceme zasadiť živý plot tuje. Ide o to že sa bojíme že sa nám pri väčšom daždi bude zosúvať zemina a tiecť susedovi po plote. Čo by ste na. Odporučili prosím aby sa svah nezosunul a aby bola plocha zatrávnená. Nie je problém poslať Vám fotodokumentáciu.
Dobrý deň, na upravený svah (ľahko zhutnený) vykonáte výsadbu väčšiej zelene (kríky, stromčeky a pod.) a následne nanesiete protieróznu ochranu. Menšiu zeleň (pôdopokryvné rastliny) je možné vysadiť až po inštalácii protieróznej ochrany.
Čo sa týka konkretných geotextílii, odporúčal by som netkanú textíliu Agrotex N 50 a na ňu kokosovou sieť Geomanet K700, alebo rozložiteľnú ekotextilii Agrotex EKO +, tá na svahu vydrží do doby, než sa následne zasadené pôdopokryvné rastliny rozrastú (to platí pre všetky varianty) alebo mulčovacou rohož "všetko v jednom" Geomat K-PF. Pokiaľ chcete zatrávnený svah, voľte variant bez mulčovacej textílie alebo variant s produktom Geomat K-P (bez fólie). V prípade otázok ma kontaktujte. S pozdravom Martin Rameš
Dobrý deň,
Videl som pred pár dňami kokosovú, resp. jutovú (neviem) sieť vertikálne na stene a po nej sa „plazili“ rastliny. Vyzeralo to dobre. Máme problém, že náš plot je betónový – hnusne vyzerá a nič po ňom nechce „liezť“ („psie víno“, brečtan). Myslíte si, že je to riešenie? Inštalovať ho na betónový plot? Určite by to lepšie vyzeralo a hádam pomohlo popínavcom.
Ďakujem
Dobrý deň,
pomohlo by to a vyzerá to aj pekne. Ale ako juta, tak kokos majú dočasnú životnosť a ako popínavé rastliny porastú celý plot, začnú sa siete trhať a alebo už rastliny neudrží. Skôr by som ako oporu volil trvanlivý materiál, napríklad plastové alebo oceľové siete alebo pletiva.
S pozdravom Martin Rameš
Dobry den, uvazujem o kupe jutovej geotextilie a ocelovych kotviacich skob. Pri dome nam vznikol svah,sklon mozno 60-70 °, vyska svahu asi 3 m. Svah je pomerne novy a sype z neho zem. Svah je rovno pri ceste a nechceme aby nam voda stale vyplavovla hlinu na cestu. Podla mojho studia by bola vhodna tato geotextilia,aspon na caistocne stabilizovanie,kym to trosku nezarastie travou. Co vy na to? Chcem sa hlavne opytat, rolka geotextilie sa uklada v smere spadu alebo kolmo na spad svahu? Kolko uchytov je potrebnych na 1m2. Staci mi uchyt dlhy 20 cm?
Dobrý deň,
na tak vysoký sklon nie je jutová geotextílie vhodná. Zároveň sa bude takto strmý svah po zatrávnenie ťažko udržiavať kosením. Pokiaľ na tráve trváte, voľte 700g kokosovou geotextíliu Geomanet K700.
Posielam varianty vhodnejších riešení. Na upravený svah (ľahko zhutnený) vykonáte výsadbu väčšie zelene (kríky, stromčeky a pod.), menšie zeleň (pôdopokryvné rastliny) možno vysadiť až po inštalovaní protierózne ochrany.
A ďalej buď:
a) položíte netkanú textíliu Agrotex N 50 a na nej kokosovou sieť Geomanet K700,
b) rozložiteľnú ekotextilii Agrotex EKO +. Tá na svahu vydrží do doby než sa pôdopokryvné rastliny rozrastú (to platí pre všetky varianty),
c) mulčovaciu rohož "všetko v jednom" Geom K-PF.
Vo všetkých prípadoch budete musieť výrobky na svahu kotviť napr. 30 cm dlhými oceľovými skobami Geopin Steel. Počítajte so 4 ks / m2 plochy svahu. Spôsob kotvenia nájdete tu.
V prílohe prikladám niekoľko fotiek. S pozdravom Martin Rameš
Dobry den,
chcela by som sa opytat, aky material by ste odporucili na spevenie svahu v zahrade. Vysvetlim. Nedavno sme v nasej zahrade pri chalupe zarovnavali teren kvoli planovanej vystavbe ihriska pre nase deti. Zarovnavanim vznikol vyrazny 'skok' vysoky asi 1 az 1,5 metra v sklone cca 60 stupnov. Na vyssej urovni ostal zivy plot a dreveny plot k susedovej zahrade. Mam trochu obavu, ze sa to bude zosuvat a samotna trava na spevnenie nepostaci. Beton ako material by som tam kvoli bezpecnosti deti nechcela. Aky material/rohoz/siet odporucate v popisanom scenami pouzit?
Za radu vopred dakujem a zelam prijemny den.
Dobrý deň,
ten sklon je pre samotnú protierózne ochranu už na hrane, ale svah nie je tak vysoký, takže ak chcete mať svah zatrávnený:
a) položíte na neho trvalú protierózne georohože Trinter, ktorú zasypete humóznou zeminou premiešanú s trávnym osivom a potom ľahko zhutníte (napr. lopatou)
b) na upravený svah (opäť už zľahka zhutnený) vykonáte výsev trávy a potom na neho položíte dočasnú kokosovú sieť Geomanet K700 a alebo ešte lepšie kokosovú rohož Geomat KP. Tráva cez oba výrobky prerastie.
Je nutné na takomto sklone trávu počas rastu zavlažovať, samotný dážď nebude stačiť.
Ak uvažujete o tom, že na svah vysadíte pôdopokryvné rastliny a kríky (napr. Skalník):
c) na upravený svah (opäť už zľahka zhutnený) vykonáte výsadbu zelene a potom na neho položíte netkanú textíliu Agrotex N 50 a na nej opäť Geomanet K700
d) alebo rozložiteľnú ekotextilii Agrotex EKO +. Tá na svahu vydrží do doby než sa pôdopokryvné rastliny rozrastú
e) na upravený svah (opäť už zľahka zhutnený) vykonáte výsadbu zelene a potom na neho položíte mulčovaciu rohož "všetko v jednom" Geom K-PF.
Vo všetkých prípadoch budete musieť výrobky na svahu kotviť napr. 30 cm dlhými oceľovými skobami Geopin Steel. Počítajte s 2 ks / m2 plochy svahu.
Výrobky okrem georohože Trinter nezasypávame zeminou.
S pozdravom Martin Rameš